Mitől fordul a szörf ?

Date Published: 11/07/2015
Edition: 1.
Available in: Ebook
A szörfdeszka irányváltoztatásának teóriája.
A szörf deszkát a vitorla különböző pozíciókba mozgatásávalirányítjuk.
Ennek megértéséhez az alábbi fogalmakat kell tudni :
A vitorlát érő erő középpontja.Ez a vitorlán a szél által keletkezett erő középpontja.
Attól függően hogy ez az erőpont a deszka eleje vagy vége fölött van, vált irányt a deszka.
Nézzük meg a képen azt a 3 fő vitorla helyzetet ami a haladási irányt befolyásolja :
A szörf oktatás során a két fő irányváltás technikáját részletesen vesszük, itt a fizikáját
nézzük meg : Több erő együttes hatásáról van szó, de most a legfontosabb pontotemeljük csak
ki ami az irányváltoztatás szempontjából lényeges :
1. A vitorlára ható szélerő középpontja
2. Az oldalirányú ellenállás középpontja (forgástengely) : ez általában a svertre esik. Ez nagyjából a
forgástengely is, a képen látható. Az oldalirányú erők összességét jelenti.
Egyszerűen : Képzeljük el hogy az erők hatását úgy mint mikor egy gyerek játszik a libikókán :
3 eset lehet :
1. Egyensúlyi helyzet : a gyerek a forgástengelyre ült középen.
Szörf esetében : a vitorlára ható szélerő középpontja pont a forgástengely(2.) fölött van.
Ilyenkor félszélben haladunk , a szélirányra merőlegesen.
2. Kibillen balra : a gyerek a libikóka bal oldalán ül.
A vitorlára ható szélerő középpontja a forgástengely és a deszka orra közé esik.
Ekkor a szörf elfordul a széltől.
3. Kibillen jobbra : a gyerek a jobb oldalra ül át.
Ekkor  a vitorlára ható szélerő középpontja a forgástengely és a deszka vége felé esik.
Ekkor a szörf a szél felé fordul.
Ezt könnyű megérteni és a szörf oktatás előtt érdemes elméletben röviden átismételni.
Ez egy leegyszerűsített magyarázat, de a szörf tanulás kezdeti lépéseinél ennél többre nincs szükség.A gyakorlatban való alkalmazáson van a hangsúly,a rövid elméleti rész mégis fontos,hogy tudatosan végezzük azt amit csinálunk.Később az apróbb részletek megimerésére is sor kerül.
Article Name
Szörf elmélet
Description
A szörf tanulás első lépése az elméleti alapok tömör ismertetése szimulátoron. A túl hoszú ismertető csak zavart okoz, az elmélet hiánya pedig a tudatos gyakorlást nem teszi lehetővé.
Author